Neden Yeni Nesil Yazar Kasa Kullanmalısınız?

Neden Yeni Nesil Yazar Kasa Kullanmalısınız?

Maliye Bakanlığı, Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı çerçevesinde bir güvenlik önlemi olarak yeni nesil yazar kasaları oluşturdu. Kısaca e-fatura olarak adlandıracağımız cihazlarda, POSların yazar kasalar ile uyumlulaştırılması sağlandı.

3100 sayılı Kanunun 69 ve 70 seri numaralı tebliğlerinde belirtilen teknik şartnameye uygun olarak üretilmiş tüm yazar kasa EFT-POS özelliklerini bir arada barındıran yeni nesil yazar kasalar, kademeli geçişler ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar tüm işletmelerde yerini alacaktır.

profilo-verifone

Uygulama 1 Ekim 2013'te başladı!

 Mükelleflerin 01.01.2016 tarihi itibariyle tamamen geçmiş olmaları zorunlu olan uygulama 1 Ekim 2013’te başladı. Yeni nesil ödeme kaydedici cihazları ilk önce seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler ile yol kenarı otopark hizmeti veren işletmeler kullanacaktı.

Seyyar POS olarak bilinen (GSM özelliği taşıyan) cihazı kullananlar, 01.10.2013 tarihine kadar mülkiyeti kendisine ait olmak üzere, yeni nesil ödeme kaydedici cihaz (ÖKC) kullanmaya başladılar. Böylece hem yazar kasa fişi, hem de tahsilât fişi alınmış oldu.

Şimdi de en son geçiş tarihi 31 Aralık 2015 olan yeni nesil yazar kasaları edinmekte acele edilmesi gerekiyor.

Vergi dairesine bildirim

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz sahibi olmak için işletmelerin bağlı bulunduğu vergi dairesine bir dilekçeyle başvurmaları gerekir. Başvuruya karşılık vergi dairesi bir izin yazısı vermekte. Başvuruda "yeni nesil ÖKC" edinmek istenildiği ve cihaz sayısının belirtmesi gerekiyor. Cihazın kurulumu ve fatura düzenlemesi yapıldıktan sonra 90 gün içerisinde cihazların vergi dairesine kayıt ettirilmesi gerekiyor.

Yeni nesil yazar kasa hem bir yasal zorunluluk olması sebebiyle hem de iş yerlerinin satış işlemlerini daha düzenli hale getirmesi nedeniyle tercih edilmelidir. Böylelikle daha güvenli satışlar yapabilir, ay ve yıl sonunda büyüme hacminizi, satışlarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Yeni Nesil Yazar Kasayı Nasıl Edinebilirsiniz?

Size en yakın satış merkezinden, yetkili servislerden, bankalardan Yazarkasa POS cihazının satın alma işlemini tamamlayıp, ürün faturasını temin edebilirsiniz. 

Satış ve Serviste Protel Elektronik Deneyimi!

Firmamız 1976 yılında Eko Elektronik firma isminde şahıs firması olarak Ekrem Mavilioğlu tarafından kurulmuştur.

Kurulduğu ilk günden itibaren Profilo elektronik yetkili servislik hizmeti veren firmamız zaman içerisinde hizmet ağını ve faaliyet alanını büyütmeyi hedefleyerek Olivetti yazarkasa servis + bayii ve sonrasında LG elektronik yetkili servislik ünvanını hizmet ağına dahil etmiştir.

2006 yılında kurumsal anlamda büyümeye ilk adımı atarak firma adını ve şahıs firması olarak kurulan, kurumsal kimliğini Protel Elektronik San. ve Tic.Ltd.Şti olarak değiştiren firmamız aynı zamanda Fatih ilçesi olan hizmet bölgesini Fındıkzade, Yedikule ve Eminönü bölge servisliğini de hizmet alanına dahil ederek İstanbul Suriçi bölge servis & bayii ünvanını almıştır.

2012 yılında LG ve Profilo markaları adına ayrı karşılama alanları ile dizayn edilen yeni servis merkezine taşınarak siz değerli müşterilerimize daha kaliteli servis ve bayii hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

                                                                                               PROTEL ELEKTRONİK SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
                                                                                              GENERAL MANAGER - YILMAZ MAVİLİOĞLU