POS Nasıl Kullanılır? – Satış İade ve İptal İşlemleri

POS Nasıl Kullanılır? – Satış İade ve İptal İşlemleri

Satış işlemlerinin yapıldığı POS cihazları kredi kartı veya banka kartı üzerindeki manyetik bant üzerinden her türlü mal ve hizmet alımında ödeme bilgisi çıkaran elektronik cihazdır.

Kurulumu yetkili servislerce yapılması gereken POSların nasıl kullandığına gelecek olursak;

Öncelikle cihazınızı iş yerinize girdiğinizde açma düğmesine basarak açmanız gerekiyor.

Satış işlemi (Direkt Satış): Müşterinin kartından belirtilen tutarın çekilerek işletmenin hesabına yatırılmasını sağlar

Peşin Fiyatına Taksitli Satış: Belirlenen taksit üzerinden satış tutarının bölünmesi ile yapılır. Bu durumlarda herhangi bir vade farkı hesaplanmaz. Taksit tarihi geldiğinde müşterinin kartına borç olarak kaydedilen tutar işletmenin hesabına yazılır.

Provizyon: Kredi kartının alışverişe uygun olup olmadığı kontrol edilmesi amacı ile kullanılır. İşlem kişinin kart hamilinde görünmese de kartının limitini azaltır. Bu işlem , karta belirli bir tutarda bloke konulması, asıl ürün teslimatının gerçekleşmesi ardından da gerçek finansallaştırmanın yapılması için kullanılır.

Vade Farklı Taksitli Satış (VFT): Bankanın, satılan ürünün peşin tutarı üzerinden istenen vadede müşterilere belirlenen bir faiz oranı üzerinden kredi verme işlemidir.

Satış İşlemi: Satış yapılırken kredi ya da banka kartı pos makinesinden geçirilir ve bağlantı kurulunca satış tutarı girilir. Şifre doğrulanmasından sonra slip kopyası alınır.

İade İşlemi: İade tuşuna basıldıktan sonra kullanıcı şifresi girilir ve satış yapılan tutar kadar provizyon numarası da girilerek iade yapılır. Satış tarihinin girilmesi unutulmamalıdır.

İptal İşlemi: İptal tuşuna basılır ve kullanıcı şifresi girilir. Müşteri kartı kart okuyucudan geçirilir ya da kart okuyucuya takılır. Slip sıra numarası girildikten sonra işlem tamamlanır.

Ön Provizyon İşlemi: Ön Provizyon tuşuna basılır ve kredi kartı okuyucudan geçirilir. Ön provizyon tutarı girildikten sonra işlem tamamlanır.

İkinci Kopya: Herhangi bir hatadan dolayı slip alınamaması halinde ek kopya veya kopya tuşuna basılarak yeniden yazdırma tamamlanır.

Gün Sonu Mutabakatı: Mutabakat için ilk olarak gün sonu hesap özeti raporunun mutlaka alınması gerekir. Saat 23:45’e kadar alınan gün sonu bedelleri ertesi gün hesaba alacak olarak kayıt edilir. Gün sonu hesap özeti raporunun genel net bölümünde yer alan tutar üzerinden banka komisyonu düşüldükten sonra kalan tutar işletmenin mevduat hesabına alacak kaydedilir. Blokeli çalışmalarda ise önce şubedeki mevcut blokeli hesaba kayıt yapılır, sonra ilgili mevduat hesabına otomatik virman yapılır. Son olarak "Gün sonu Bitti" mesajı kontrol edilmelidir.

Satış ve Serviste Protel Elektronik Deneyimi!

Firmamız 1976 yılında Eko Elektronik firma isminde şahıs firması olarak Ekrem Mavilioğlu tarafından kurulmuştur.

Kurulduğu ilk günden itibaren Profilo elektronik yetkili servislik hizmeti veren firmamız zaman içerisinde hizmet ağını ve faaliyet alanını büyütmeyi hedefleyerek Olivetti yazarkasa servis + bayii ve sonrasında LG elektronik yetkili servislik ünvanını hizmet ağına dahil etmiştir.

2006 yılında kurumsal anlamda büyümeye ilk adımı atarak firma adını ve şahıs firması olarak kurulan, kurumsal kimliğini Protel Elektronik San. ve Tic.Ltd.Şti olarak değiştiren firmamız aynı zamanda Fatih ilçesi olan hizmet bölgesini Fındıkzade, Yedikule ve Eminönü bölge servisliğini de hizmet alanına dahil ederek İstanbul Suriçi bölge servis & bayii ünvanını almıştır.

2012 yılında LG ve Profilo markaları adına ayrı karşılama alanları ile dizayn edilen yeni servis merkezine taşınarak siz değerli müşterilerimize daha kaliteli servis ve bayii hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

                                                                                               PROTEL ELEKTRONİK SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ.
                                                                                              GENERAL MANAGER - YILMAZ MAVİLİOĞLU